i-Size Nedir?

 

 

                                 

                         

         

                                    İ-SIZE NEDİR?

    YENİ AVRUPA BİRLİĞİ GÜVENLİK DÜZENLEMESİ ECE R129 HAKKINDA  EBEVEYNLERİN BİLMESİ GEREKEN HER ŞEY

Hayat Yolculuğunuz artık her zamankinden daha güvenli başlıyor.

Ebeveyn olmak harika ve çok heyecanlı bir deneyim. Böylece heyecan verici yolculuğunuz başlar, ancak doğumdan bile önce ebeveyn adaylarında tamamen yeni sorular oluşur. Bu sorulardan biri de çocuk güvenlik koltuğunuzun, minik mucizenizi her yolculuğunda ne kadar güvenle koruyacağıdır.   

 

 

 Özet Olarak  i-Size

 Yürürlükte arabada çocuk güvenliğini konu alan 2 düzenleme bulunmaktadır:  ECE R44 ve yeni ECE R129

 ECE R129 3 fazda gerçekleşmektedir. Bu düzenlemenin i-Size olarak bilinen  ilk fazı 2013’den beri yürürlüktedir. Faz 2 ve faz 3 halen geliştirilme  aşamasındadır. 

 Bu düzenlemenin amacı arabada çocuk güvenliğini daha üst seviyeye  taşımak, çocuk güvenlik koltuğu ve araçların uyumluluğunu basitleştirmek  ve uzun vadede çocuk güvenlik koltuğu seçimini, kurulumunu ve kullanımını  kolaylaştırmaktır. 

 i-Size 5 önemli noktaya dayanmaktadır.

 1   Kanunen zorunlu: 15 aya kadar olan bebeklerin geriye dönük yolculuk      etmesi 

 2  Çocuk Güvenlik Koltuklarının kiloya değil, çocukların  boylarına  göre  kategorilere ayrılması 

 3  Geliştirilmiş yan darbe korumaları

 4  ISOFIX zorunluluğu

 5  i-Size arabalar ile uyumluluk

Nereye giderseniz gidin, geriye dönük yolculuk daha güvenli

Yan darbelere karşı gelişmiş koruma

Önden gelen darbelerde geriye dönük bir çocuk güvenlik koltuğunda oturan bir bebek kendi güvenlik koltuğuna doğru gitmeye zorlanacaktır. Sonuç olarak bebeğinizin kafa ve boyun bölgesi çok daha iyi korunacaktır. 

Bebeklerin boyun kasları henüz güçsüz olduğundan ve kafa ağırlıkları vücutlarının geri kalanına göre orantısız olduğundan, özellikle ilk aylarda kafa bölgesi daha da özenle korunmalıdır. 

 

 

 Kilo değil boya göre,

 Çocuk güvenlik koltuklarının çocuğunuzun boyuna göre  sınıflandırılması.

 Şimdiye kadar çocuk güvenlik koltuğu seçimlerinde kilo belirleyici  özellikti. i-Size ile birlikte aynı çocuk kıyafetlerinde olduğu gibi boya  göre sınıflandırmaya gidilmektedir. Bu sizlere doğru çocuk güvenlik  koltuğunu seçmenizde kolaylık sağlayacak ve bir sonraki çocuk  güvenlik koltuğuna erken geçmenizi engelleyecektir.

Yandan gelecek darbelere karşı güvenlik açığına son.

Yan darbelere karşı gelişmiş koruma

Yandan darbeler en çok karşılaşılan çarpışma senaryolarındandır*. Bu sebeple i-Size yandan gelen darbelere karşı yüksek seviye koruma gerekliliği getirmiştir. 

Bu tip çarpmalarda, ön ve arkadan alınan darbelere oranla daha dar bir sıkışma alanı kalmaktadır. Yan darbelerde, aracın çarpışma sonrası oluşacak enerjiyi absorbe edebileceği alan daha sınırlı olduğu için, çocuğunuzun kafası yaralanmaya karşı daha savunmasız hale getirecektir.

Kolay kurulum.

ISOFIX zorunluluğu.

i-Size çocuk güvenlik koltuklarının ISOFIX montaj sistemiyle kurulmasını zorunlu hale getirmiştir. ISOFIX araç koltuğu ile çocuk güvenlik koltuğu arasında sabit bir bağlantı kurmayı ve araca yanlış kurulum riskini en aza indirmeyi sağlamaktadır.

Her yönden koruma.

 i-Size arabalar ile uyumluluk

 i-Size çocuk güvenlik koltukları tüm i-Size arabalar ve çoğu ISOFIX araba ile  uyumludur. Bu da çocuğunuz için doğru güvenlik koltuğu seçmenize  yardımcı olacaktır. Aracınızın i-Size uyumlu olduğunu ilgili koltuktaki  logodan ya da aracınızın üretici firmasının el kitabından anlayabilirsiniz.

 Eğer  i-Size ile uyumlu bir aracınız yoksa, çocuk güvenlik koltuğu  üreticinden ürünlerin kullanılabildiği araç listesini temin edebilirsiniz.